Klimatyzacja w samochodzie - jak samodzielnie o nią dbać?

person Opublikowane przez: Hurtownia Bis list W: Artykuły na blogu Na: comment Komentarz: 0 favorite Polubienia: 410

Wielu kierowców i właścicieli samochodów wychodzi z błędnego założenia, że klimatyzacja przydaje się tylko i wyłącznie w porze letniej. Warto jednak utrzymywać ją w dobrym stanie przez cały rok – serwisanci tej części aut zalecają, aby uruchamiać klimatyzację również zimą, głównie po to, aby nie dopuścić do rozwarstwienia się czynnika chłodzącego, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w lecie. Jaki preparat do czyszczenia klimatyzacji wybrać? Jak często robić przegląd tego układu? Czy odgrzybianie i czyszczenie można wykonać samodzielnie? Wszystkiego dowiedzą się Państwo, czytając poniższy artykuł.

Do czego prowadzi zaniedbana klimatyzacja?

Zaniedbana klimatyzacja prowadzi do wielu problemów, z którymi prędzej czy później właściciel auta musi sobie poradzić. Zwiększona wilgotność w aucie prowadzi zarówno do zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy ze względu na wzmożone zaparowanie szyb, jak i do negatywnego wpływu na zdrowie osób znajdujących się w pojeździe, ze względu na zagrzybienie klimatyzacji.

Brak regularnych przeglądów klimatyzacji może doprowadzić do jej uszkodzenia, ze względu na ilość zanieczyszczeń, które zbierają się w tym układzie. Powoduje też szybsze zużycie filtrów, co prowadzi do sporych kosztów podczas naprawy klimatyzacji. Zaniedbania w kwestii przeglądu i czyszczenia klimatyzacji, może doprowadzić do awarii w innych elementów auta, zwłaszcza układu chłodniczego.

Jak często dokonywać przeglądu klimatyzacji?

Czy można zrobić to na własną rękę? Powszechnie przyjmuje się, że przeglądu klimatyzacji należy dokonać minimum raz do roku, choć producenci aut zachęcają kupujących, aby częstotliwość kontroli była nie mniejsza niż dwa razy na rok. Można to zrobić w profesjonalnych warsztatach samochodowych, jak i samodzielnie, np. za pomocą pianki do czyszczenia klimatyzacji.

Pierwsza opcja jest bardzo kusząca, głównie ze względu na szybkość wykonania usługi oraz gwarancję dobrze wykonanego zadania. Mechanicy, zajmujący się wieloma modelami samochodów, wykonują swoje usługi zwykle bardzo szybko i profesjonalnie, chociaż jest to kosztowna sprawa, zwłaszcza w przypadku, kiedy stan klimatyzacji jest zły. Zwykle, wymusza to na przeprowadzającym kontrolę pracowniku wykonania dodatkowych prac, jak chociażby sprawdzenie szczelności układu czy wymianę filtrów. Koszt skorzystania z usług profesjonalisty nierzadko przekracza 200 złotych.

Druga opcja, czyli samodzielne czyszczenie układu klimatyzacji jest o wiele mniej kosztowna (wydatek rzędu 40-50 złotych), ale niestety bardziej czasochłonna. Rzecz jasna, wymagany będzie zakup odpowiedniej pianki do klimatyzacji oraz zarezerwowanie odpowiedniej ilości wolnego czasu.

Typy środków chemicznych do klimatyzacji.

Do najpopularniejszych środków chemicznych do konserwacji klimatyzacji, w które można zaopatrzyć się w naszej hurtowni chemii gospodarczej, należą:

  • Pianki do czyszczenia klimatyzacji - występujące najczęściej w postaci pianki w puszcze. Charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością w dogłębnym oczyszczaniu klimatyzacji oraz sporą łatwością w nanoszeniu preparatu. Warto zwrócić uwagę na renomę producenta tego typu środków chemicznych, ponieważ niektóre z nich charakteryzują się bardzo niską skutecznością, kusząc jedynie ceną. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej renomowanych producentów pianek do klimatyzacji jest firma Forch. Nanosi się go bezpośrednio na parownik klimatyzacji.

    Istnieją też wersje pianek do klimatyzacji z sondą, które działają niemalże identycznie, jak zwykłe pianki, z tą różnicą, że posiadają one odpowiedni aplikator, dzięki któremu można w precyzyjny sposób nanieść go nie tylko na parownik, ale i do kratek wentylacyjnych. Przy użyciu tego produktu, trzeba bardzo mocno uważać na to, żeby nie uszkodzić elektroniki, która znajduje się w pobliżu kanałów wentylacyjnych. Sporym plusem pianek do klimatyzacji z sondą jest fakt, że docierają do bardzo trudno dostępnych miejsc oraz, dzięki aplikatorowi, są rozprowadzane równomiernie, w przeciwieństwie do zwykłych pianek.

  • Tzw. Granat - środek do dezynfekcji, występujący najczęściej w postaci sprayu. Nie jest to środek do czyszczenia klimatyzacji - jego zadaniem jest tylko i wyłącznie jej odświeżenie

Samodzielna konserwacja klimatyzacji - poradnik w pięciu krokach.

Naprawa i przegląd klimatyzacji w samochodzie nie jest zbyt skomplikowaną sprawą. Aby to zrobić, warto zaznajomić się najpierw z tym, jak wygląda ten układ w samochodzie, tak, aby nie uszkodzić żadnej innej części auta. Z pomocą przychodzi nam internet oraz odpowiednie instrukcje obsługi, gdzie z łatwością można znaleźć schematy odnoszące się do tego, konkretnego układu. Przed samodzielną konserwacją klimatyzacji warto przemyśleć, czy nie wymienić filtru kabinowego. Należy się również zaopatrzyć w hurtowni artykułów higienicznych w odpowiednie środki do dezynfekcji rąk, aby zachować wysoki poziom higieny własnej.

Jak samodzielnie przeprowadzić konserwację? Oto pięć kroków do sukcesu!

  1. Najważniejszą rzeczą jest zaopatrzenie się w dobrej jakości piankę do klimatyzacji lub środka do czyszczenia parownika klimatyzacji. W tym celu warto sprawdzić co do zaoferowania mają hurtownie chemii gospodarczej. Należy wystrzegać się tanich środków chemicznych, ponieważ zamiast pomóc samochodowi, można bardzo mocno mu zaszkodzić, co może doprowadzić do kolejnych, niechcianych kosztów i przymusowej wizyty u mechanika.
  2. Jeżeli samochód jest "na chodzie" należy wyłączyć klimatyzację oraz jego silnik.
  3. Po otwarciu maski, należy, za pomocą odpowiednich narzędzi wyciągnąć filtr kabinowy, w taki sposób, aby nie uszkodzić żadnego elementu układu klimatyzacji oraz układów znajdujących się w pobliżu.
  4. Połowę pianki lub środka do czyszczenia klimatyzacji rozpylić na parowniku, uważając, aby nie dostał się on do innych układów samochodu. Drugą połowę należy umieścić w odpowiednich kanałach wentylacyjnych.
  5. Odczekać około 20-30 minut i wyczyścić otwór odpływowy, do którego spływa preparat. Po wyczyszczeniu klimatyzacji pianką warto również pomyśleć o wymianie filtra kabinowego.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Sroda Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień