Profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji-Samodzielne czyszczenie klimatyzacji

person Opublikowane przez: Hurtownia Bis list W: Artykuły na blogu Na: comment Komentarz: 0 favorite Polubienia: 821

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji – jaki preparat wybrać?

Sprawna klimatyzacja aucie przydaje się nie tylko latem. Dlatego dobrze jest pomyśleć o jej przeglądzie – nawet kilka razy do roku. Początek września to świetna pora na to, by przygotować samochód do sezonu zimowego. W poniższym artykule podpowiadamy, jak czyścić klimatyzację w aucie. Przeczytaj, a dowiesz się również, jakie preparaty do czyszczenia klimatyzacji będą Ci potrzebne. A na pewno będą to profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji!

Przegląd klimatyzacji w aucie

Zadbana klimatyzacja nie tylko wpływa na nasz komfort jazdy, ale i redukuje ilość wilgoci w samochodzie. Jest to niezwykle ważne ponieważ mniejsza wilgotność zapobiega zaparowywaniu szyb. Tym samym wzrasta bezpieczeństwo jazdy. Dlatego przeprowadzanie regularnych przeglądów leży w interesie każdego kierowcy. Kontroli stanu klimatyzacji można dokonać na 2 sposoby – w warsztacie lub na własną rękę. Warto również pamiętać o tym, by robić to przynajmniej raz do roku. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia lub zagrzybienia klimatyzacji, np. wskutek zgromadzonych w niej zanieczyszczeń i wilgoci. W trakcie przeglądu należy również dokonać wymiany zużytych elementów, np. filtrów. Zaniedbanie stanu samochodowej klimy może wiązać się z kosztownymi wydatkami. Może bowiem spowodować ona wiele innych awarii, związanych np. z układem chłodzenia.

Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji czy profesjonalne usługi?

Profesjonalne usługi oczyszczenia klimatyzacji w samochodzie to opcja dla tych, którzy cenią sobie wygodę i czas. Z pomocą mechanika odstawione na warsztat auto, będzie do odebrania już po kilku godzinach. Należy jednak pamiętać o tym, że wiąże się to z pewnymi kosztami. Czyszczenie klimatyzacji w warsztacie samochodowym może kosztować:

 • Od 80 do 120 zł – za oczyszczanie lub odgrzybianie metodą ultradźwiękową;
 • Od 60 do 100 zł – za oczyszczanie lub odgrzybianie metodą ozonową;
 • Ok. 80 zł – za oczyszczanie lub odgrzybianie pianką.

Niestety na tym jednak jeszcze nie koniec wydatków. Wizyta u mechanika bardzo często kończy się także wymianą filtra kabinowego (dodatkowe 30-40 zł) oraz sprawdzeniem szczelności układu, za które również trzeba dopłacić (ok. 60-80 zł). W rzeczywistości więc za wizytę u mechanika można zapłacić nawet powyżej 200 zł. Czy jest to jednak warte zachodu, skoro można to zrobić samodzielnie? W tym celu wystarczy zakupić jedynie środek do odgrzybiania klimatyzacji oraz kilka godzin wolnego czasu. Warto również zaznaczyć, że dobra pianka do czyszczenia klimatyzacji (np. marki Forch) to wydatek ok. 40 zł.

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji – co warto wiedzieć?

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie wbrew pozorom nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w dobrej jakości produkt, a następnie zgodnie z załączona instrukcją, przystąpić do oczyszczania układu wentylacji samochodowej. W tym celu należy:

 1. Wyłączyć silnik pojazdu oraz klimatyzację;
 2. Wyjąć filtr kabinowy;
 3. Połowę preparatu rozpylić na parowniku;
 4. Pozostałą połowę umieścić w kanałach wentylacyjnych;
 5. Po upływie ok. 20 minut produkt spłynie otworem odpływowym.

Po wyczyszczeniu klimatyzacji pianką warto również pomyśleć o wymianie filtra kabinowego.

Profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji - Jaki środek do dezynfekcji klimatyzacji samochodowej wybrać?

Niestety nie wszystkie preparaty do czyszczenia klimatyzacji mogą podołać temu zadaniu. Mowa zwłaszcza o środkach, które poza niską ceną, nie mają nic więcej do zaoferowania. Istnieje jednak kilka preparatów, które umożliwią gruntownego oczyszczenia klimatyzacji. Wśród nich znalazły się m.in. produkty takie jak pianka do czyszczenia klimatyzacji marki Forch. Środek nanosi się bezpośrednio na parownik, który w trakcie odgrzybienia wymaga największej uwagi. W samodzielnym wyczyszczeniu klimatyzacji pomogą również inne produkty chemii profesjonalnej do odgrzybiania klimatyzacji. Do ich najpopularniejszych rodzajów należą:

 • Pianka do czyszczenia klimatyzacji – to jeden z najczęściej stosowanych preparatów. Warto zaznaczyć, że niekiedy w trakcie nanoszenia go na parownik, trzeba będzie również zdemontować część kokpitu (np. obudowy konsoli). W znacznej mierze zależy to jednak od modelu samochodu. Dużą zaletą produktów marki Forch jest fakt, iż pomagają one dogłębnie oczyścić całą wentylację. Produkt w postaci pianki w puszce umożliwia precyzyjne nanoszenie pianki, dzięki czemu korzystanie z niego jest jeszcze łatwiejsze.
 • Preparaty do czyszczenia klimatyzacji z sondą – działają identycznie jak poprzednio wymieniony środek do odgrzybiania klimatyzacji. Jest on dostępny w postaci pianki w puszce, ale nanosi się go przy użyciu dołączonej do opakowania sondy, czyli aplikatora. Jest to specjalnie zaprojektowana rurka, która zazwyczaj liczy sobie do kilkudziesięciu centymetrów. Przed rozpyleniem należy ją umieścić w kratce wentylacyjnej, a następnie rozpocząć dozowanie pianki. Tym samym w trakcie tej czynności należy ją powoli wysuwać z wentylacji. Dzięki temu pianka zostanie równomiernie rozprowadzona. Tego typu produkty świetnie docierają do trudno dostępnych zakamarków. Należy jednak pamiętać, że w niektórych rodzajach aut, zastosowanie tego środka może zakończyć się uszkodzeniem elektroniki.
 • Tzw. granat – czyli środek do dezynfekcji klimatyzacji samochodowej w postaci odświeżacza w sprayu. W przeciwieństwie do pozostałych służy on jednak jedynie do odświeżenia klimatyzacji. Jest tak, ponieważ rozpyla się go w zamkniętym pojeździe, a nie bezpośrednio na parowniku. Zaletą produktu jest jednak jego intensywnie odświeżający zapach.

Jaki preparat do czyszczenia klimatyzacji jest najlepszy?

Porównując wszystkie z dostępnych na rynku środków, nie sposób nie zauważyć, że najlepiej z nich wypada pianka do oczyszczania klimatyzacji. Jej ogromną zaletą są również silne właściwości grzybobójcze. Po umieszczeniu na parowniku oraz w systemie wentylacji skutecznie zabija on wszelkie drobnoustroje, zarazki i bakterie. W przeciwieństwie do zwykłych środków radzą one doskonale także z usuwaniem kurzu, pleśni oraz zarodników grzybów. Środki takie jak Forch są łatwe w aplikacji oraz ograniczają przedstawianie się do kabiny pojazdu szkodliwych drobnoustrojów. Tym samym mają one bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Regularne stosowanie pianki grzybobójczej obniża ryzyko zachorowań oraz drobnych infekcji, na które jesteśmy narażeni nawet i w samochodzie. Ich stosowanie jest niezwykle przydatne zwłaszcza w przypadku alergików oraz osób, które są podatne na infekcje bakteryjne. Na tym jednak jeszcze nie koniec zalet tego produktu. Pianka do czyszczenia klimatyzacji/parownika to także sprawdzony sposób na to, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów – zarówno w kabinie, jak i we wnętrzu klimatyzacji.

Na co zwracać uwagę, wybierając preparat do czyszczenia klimatyzacji?

Czyszczenie klimatyzacji nie jest procesem skomplikowanym. Klucz do sukcesu tkwi jednak w tym, jakiego preparatu się użyje. Na rynku istnieje bowiem wiele produktów, które można kupić nawet za 15 zł, w sklepie z chemią do samochodów. Warto jednak zaznaczyć, że takie środki w sprayu nie cieszą się dużą skutecznością. Czyszczenie klimatyzacji z ich pomocą zazwyczaj przebiega jedynie dość pobieżnie. Na uwagę zasługują więc renomowane preparaty, które tak jak produkty marki Forch nie tylko likwidują brzydkie zapachy, ale i wszelkie drobnoustroje zalegające w wentylacji. Dzięki swojej intensywnej formule bez problemu poradzą sobie z bateriami, grzybami, roztoczem i innymi związkami. Warto również zwrócić uwagę, że ich cena – mimo iż wyższa, w dalszym ciągu wyniesie nas mniej niż wizyta w warsztacie samochodowym. Na końcu warto również wspomnieć o tym, że oczyszczanie klimatyzacji powinno zostać połączone również z jej właściwą eksploatacją. Zdaniem wielu specjalistów powinno unikać się dużych przerw w jej użytkowaniu.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Sroda Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień