Środki czyszczące do zmywarki – poradnik

person Opublikowane przez: Hurtownia Bis list W: Artykuły na blogu Na: comment Komentarz: 0 favorite Polubienia: 579

Zmywarka do naczyń to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach Polaków. Z każdym kolejnym rokiem w sprzedaży pojawiają się modele, które prześcigają poprzednie pod względem wydajności, energooszczędności, czy innowacyjnych technologii. Niestety jednak nawet najbardziej zaawansowane urządzenia nie są w stanie domyć naczyń bez obecności środków czyszczących. Tabletki do zmywania, sole, żele, proszki i nabłyszczacze – producenci detergentów, co chwila zaskakują nas swoimi nowościami. Pora wyjaśnić, które z nich warto posiadać w swoim domu.

Chemia do zmywarek – produkty polecane przez producentów

Bardzo często kupując zmywarkę, otrzymuje się w pakiecie również darmowe próbki produktów, które są reklamowane jako polecane lub rekomendowane przez producenta. Dlaczego? Dołączone do zmywarki jako gratis, mają na celu zachęcić nowego posiadacza tego urządzenia do tego, by kupować środki czyszczące do zmywarki od jednego producenta detergentów. Bardzo często wzmianki o nich można również znaleźć w formie naklejki przyklejonej do obudowy zmywarki. Czy jednak stosowanie ich naprawdę przedłuży żywotność zakupionego urządzenia? Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Tak, ponieważ w przeciwieństwie do najtańszych detergentów, które można zakupić w dyskontach, faktycznie wyróżniają się one składem. Ich formuła, często wzbogacona o aktywne substancje, które zabezpieczą nie tylko wnętrze urządzenia, ale i będą domywać naczynia bez pozostawiania osadu. Jednak na rynku istnieją również inne detergenty, które jakością nie odbiegają od tych, które polecają producenci zmywarek, a są dostępne w bardziej przystępnej cenie. No cóż... W interesie producenta jest zachęcenie nabywcy urządzenia do wyboru konkretnego detergentu. Jest tak, ponieważ często marki te ze sobą współpracują. Nie oznacza to jednak, że tabletki do zmywarki firmy X są gorsze od tych oferowanych przez firmę Y. Można więc śmiało stwierdzić, że zabieg ten tak naprawdę jest tanim chwytem marketingowym.

Proszek do zmywarki, tabletki, kapsułki, czy żel?

Szeroka gama produktów do zmywarek sprawia, że czasami nie sposób się nie pogubić. Dobrze wyposażona hurtownia chemiczna powinna mieć w swojej ofercie różne środki do zmywarek – zarówno proszki, tabletki, kapsułki, jak i żele. Różnią się one między sobą nie tylko konsystencją czy sposobem używania, ale i właściwościami. Większość z nich ma jednak ten sam cel, którym jest przywrócenie czystości brudnym naczyniom oraz nadanie im połysku. Dodatkowo mogą one również usuwać nieprzyjemne zapachy, zmiękczać wodę itp.

Proszek do zmywarek – klasyczny i niezawodny

To jeden z pierwszych środków do zmywarek, który powstał już u początków lat 90. Działa podobnie jak tabletki, jednak w przeciwieństwie do nich ma sypką formę. Dzięki temu łatwo go dozować – można do tego użyć miarki. Proszek do zmywarki umieszcza się w tym samym miejscu, co tabletkę. Stosując tabletki, warto zapoznać się z instrukcją producenta – odnośnie dozowania proszku. Warto go również połączyć z środkiem do płukania naczyń oraz solą do zmywarki.

Tabletki do zmywarki – wielozadaniowe i wygodne

Tabletki do zmywarek to bardzo wygodny do stosowania detergent – zwłaszcza w wersji tabletek 3 w 1 (z nabłyszczaczem i solą). Dzięki nim naczynia nie tylko są czystsze, ale i maksymalnie lśniące. W dodatku tabletki przyspieszają również proces schnięcia naczyń. Warto jednak zaznaczyć, że cena tabletek zwykle wyniesie więcej niż zakup proszku do zmywarki wraz z osobną sola i nabłyszczaczem. Nie ulega jednak wątpliwości, że ich stosowanie jest bardzo komfortowe.

Kapsułki do zmywarki – nowoczesne i proste w użytku

To nowość, która od niedawna zagościła w sprzedaży. Produkt ten do złudzenia przypomina kapsułki do prania. Ich ogromną zaletą jest łatwość rozpuszczania – nawet w niskich temperaturach, co niestety w przypadku tabletek nie zawsze działa. Kapsułki zawierają detergent do naczyń w postaci żelu lub proszku, który dodatkowo połączony jest z nabłyszczaczem, środkiem do płukania i solą. Dlatego nie tylko świetnie usuwają brud, ale i nabłyszczają naczynia. W dodatku są łatwe w użytku – wystarczy jedynie umieścić je w komorze zmywarki wraz z naczyniami.

Żel do zmywarki – doskonałe efekty i łatwość stosowania

To produkt w postaci gęstego płynu, którego ilość dobiera się pod kątem ilości oraz stopnia zabrudzenia naczyń. Środek ten łatwo się rozpuszcza (nawet w niskich temperaturach), przez co stanowi znakomitą alternatywę kapsułek. W dodatku posiada on bardzo zbliżony skład do kapsułek. Z powodzeniem można stosować go w trakcie mycia naczyń na energooszczędnym programie. Żel dobrze nabłyszcza naczynia oraz usuwa ich nieprzyjemny zapach.


Nabłyszczacz do zmywarki – czy to potrzebne?

Producenci chemii do zmywarek co chwila zaskakują nas swoimi nowymi odkryciami. Nie da się jednak ukryć, że czasami proponowane przez nich nowości, mogą się okazać zbędne. Jak jest z nabłyszczaczem? Wbrew pozorom okazuje się, że jest on niezwykle przydatny. Nabłyszczacz do zmywarek wpływa korzystnie na czystość naczyń. Dzięki niemu po umyciu stają się one bardziej lśniące. Wszystko za sprawą zawartych w nich substancji aktywnych, które skutecznie obniżają twardość wody – a to ona stanowi główny powód matowienia naczyń i sztućców. W dodatku nabłyszczacz zabezpiecza również zastawę przed powstawaniem na jej powierzchni nieestetycznie wyglądających zacieków. Stosowanie nabłyszczacza ma jeszcze jedno, bardzo istotną rolę. Środek ten obniża twardość wody, w związku z czym zabezpiecza on komorę zmywarki przed osadzaniem się kamienia na filtrach zmywarki, rurach oraz systemach natryskowych.

Środki do mycia zmywarki – czy warto je stosować?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak! Zmywarka, jak każde inne urządzenie AGD wymaga regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Mimo iż w trakcie każdego użytkowania ma ona kontakt z wodą i środkami czyszczącymi, nie oznacza to jednak, że nie trzeba jej myć od wewnątrz. Wręcz przeciwnie – jest to potrzebne do tego, by urządzenie poprawnie funkcjonowało. W dodatku taka pielęgnacja wydłuży również żywotność zmywarki. Jej regularne mycie od wewnątrz ma również pozytywny wpływ na czystość naczyń. Płyny do mycia zmywarki zabezpieczają bowiem maszynę przed osadzaniem się w niej resztek jedzenia oraz tłuszczu, który może zagrażać naczyniom. Rezygnując z ich stosowania, naraża się je na niedomycie, bakterie oraz powstawanie nieestetycznie wyglądających zacieków i brzydkich zapachów. Warto więc raz na jakiś czas pomyśleć o tym, by do pustej zmywarki wrzucić środek czyszczący i ustawić ją na mycie w 70°C. Dzięki temu jej wewnętrzna komora i filtry zostaną oczyszczone z zalegających w niej zanieczyszczeń. Warto również zainwestować w odświeżacz do zmywarki, który zawiesza się na koszyku we wnętrzu maszyny.

Własnoręcznie przygotowany detergent – czy to działa?

Proekologiczny styl życia odciska się na wielu dziedzinach życia – również i na myciu naczyń w zmywarce. Nic więc dziwnego, że w Internecie można znaleźć wiele informacji na temat samodzielnie przygotowanych, ekologicznych detergentów do zmywarek. W przeciwieństwie do produktów, które można znaleźć na sklepowych półkach, posiadają one bardziej naturalny skład. W praktyce oznacza to więc, że nie zawierają one mocnych detergentów, które mogą mieć szkodliwy wpływu na środowisko. Do ich stworzenia wystarczy bowiem zwykła sól, cytryna oraz ewentualnie olejek z drzewa herbacianego, który charakteryzuje się silnymi właściwościami antybakteryjnymi. Do popularnych środków należą także boraks oraz soda piorąca. Czy aby na pewno taka mieszkanka będzie działać? Zdaniem eksperta jednego z warszawskich oddziałów Sanepidu, "czasem jednak warto zrezygnować z eksperymentowania na rzecz profesjonalnych środków czyszczących – zwłaszcza w czasach pandemii". W tej samej wypowiedzi podkreśla on, że ekologia jest niezwykle ważna, aczkolwiek "jeżeli decydujemy się na detergent własnego pomysłu, naczynia należy myć w bardzo wysokich temperaturach, a nawet i kilkukrotnie". Dlaczego? Wszystko ze względu na bakterie i zarazki, które giną w temperaturze powyżej 60°C.

Detergenty do zmywarki – gdzie szukać?

Wszystkie z wymienionych powyżej środków czyszczących do zmywarki można znaleźć m.in. na stronie hurtowni internetowej BIS. Jest to profesjonalna hurtownia opakowań, która od lat działa również jako hurtownia chemii gospodarczej. w asortymencie sklepu można więc znaleźć środki do zmywarek różnych producentów – i to w niższych cenach niż w sklepach stacjonarnych! Wśród nich znalazły się m.in. detergenty do zmywarek produkowane przez naszych zachodnich sąsiadów. Marki te (Fairy, Somat, Finish, Glanz Meister, Roko Horeza itp.) nie bez powodu od lat uchodzą za jedne z najlepszych produktów na rynku. Nie bez powodu bardzo często są one również rekomendowane przez producentów zmywarek. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Kupowanie w hurtowniach chemicznych online ma bowiem wiele zalet.

Internetowa hurtownia chemiczna – dlaczego warto z niej korzystać?

Nie od dziś wiadomo, że Internet stwarza ogromne możliwości – zarówno zawodowe, jak i pod względem zakupów. Robienie zakupów przez Internet jest szybkie, wygodne oraz znacznie tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Na końcu warto więc powiedzieć kilka słów o tym, dlaczego warto korzystać z usług hurtowni chemicznej online. Do najważniejszych z zalet należą m.in.:

  • Atrakcyjnie niskie ceny – kupowanie środków chemicznych bezpośrednio w hurtowni sprawia, że produkty te można nabyć taniej. Zamawiając na stronie hurtowni, można bowiem ominąć wszelkie marże sklepowe, które dodatkowo zawyżają cenę produktów. Po co więc przepłacać, skoro te same środki chemiczne (i nie tylko!) można kupić taniej?
  • Większy asortyment produktów – hurtownie chemiczne posiadają znacznie większy dostęp do artykułów niż większość sklepów stacjonarnych. Ponadto w wielu z nich można zakupić znacznie więcej produktów, np. opakowań, artykułów biurowych, artykułów BHP itd. Jeżeli więc poza detergentami potrzebna jest komuś pianka do czyszczenia klimatyzacji – warto odwiedzić stronę takiej hurtowni. Wszystkie produkty dostępne są w jednym miejscu.
  • Szybkość i wygoda – to kolejny z powodów, dla których warto rozważyć rezygnację z zakupów chemii w sklepach stacjonarnych. Robiąc zakupy online, nie trzeba bowiem tracić czasu na dojazd do sklepu, poszukiwania produktów na sklepowych półkach itp. Wybrane produkty w ciągu 24 godzin trafią do wysyłki, a następnie prosto pod wskazany w zamówieniu adres. Zaoszczędzony na zakupach czas można wiec spędzić z rodziną i bliskimi.
  • Jakość produktów – to ostatni i równie ważny argument, który przemawia za kupowaniem w hurtowniach online. Wiele dużych sklepów dyskontowych (zwłaszcza tych, które często sygnują swoje produkty logiem sklepu), sprzedaje produkty gorszej jakości. Nic więc dziwnego, że pomimo tej samej pojemności starczają one na krócej.


Biorąc pod uwagę wszystkie z wymienionych powyżej argumentów, warto rozważyć robienie zakupów w hurtowniach online. Różnica w produktach będzie widoczna od razu!

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Sroda Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień