Płyn do spryskiwaczy Hurtownia Składnica Bis doradza!

person Opublikowane przez: Hurtownia Bis list W: Artykuły na blogu Na: comment Komentarz: 0 favorite Polubienia: 832

Wybór płynu do spryskiwaczy jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Jeśli szyba nie będzie czysta, widoczność zostanie ograniczona, a to wiąże się nie tylko z dyskomfortem w czasie jazdy, ale również z ryzykiem wypadku. Dodatkowo złej jakości płyn do spryskiwaczy może uszkodzić szybę i wycieraczki. Jak w takim razie wybrać odpowiedni płyn?

Dlaczego wybór odpowiedniego płynu do spryskiwaczy jest ważny?

Samochodowy płyn do spryskiwaczy służy przede wszystkim do utrzymania czystości szyby. Podczas niesprzyjającej pogody, słabej jakości produkt może nie poradzić sobie z jej efektywnym oczyszczaniem, w związku z czym widoczność będzie jeszcze bardziej ograniczona. Nie warto oszczędzać na płynach do spryskiwaczy. Często tanie płyny są słabej jakości, a to wpływa na ich małą wydajność. Ostatecznie w krótkim czasie i tak trzeba będzie kupić kolejną sztukę. Płyn gorszej jakości zawiera często dodatki w postaci szkodliwych dla wycieraczek składników. Warto pamiętać o podziale na letnie płyny do spryskiwaczy i zimowe.

Letnie i zimowe płyny do spryskiwaczy

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest wymiana płynu w odpowiednim okresie roku. Letni płyn do spryskiwaczy zachowuje płynność w temperaturach dodatnich. Usprawnia on usuwanie zabrudzeń takich jak owady czy spadające liście, które często osadzają się na szybie w okresie wiosenno-letnim. Nie sprawdzi się on jednak w chłodniejszych miesiącach, ponieważ mógłby przymarznąć do szyb i uszkodzić wycieraczki, a także podzespoły spryskiwaczy.

Zimowy płyn do spryskiwaczy zawiera dodatek substancji, która chroni przed zamarzaniem. Wybierając ten produkt, należy zwrócić uwagę na temperaturę krystalizacji. W Polsce sprawdzą się środki, które nie tracą płynności w temperaturze do -22 stopni Celsjusza. Na płynie zimowym teoretycznie można jeździć przez cały rok – nie jest to jednak rozwiązanie ekonomiczne.

Dodatki do płynów do spryskiwaczy

Kupując samochodowy płyn do spryskiwaczy dobrze jest przeanalizować jego skład. Dodatki, które można znaleźć w tego typu produktach najczęściej, to:

  • Substancje zapachowe – trudno jest znaleźć bezzapachowy płyn do spryskiwaczy, szczególnie jeśli chodzi o płyny zimowe; jest to związane z dodawaniem do środków alkoholu,
  • Alkohol (metanol lub etanol skażony) – stosuje się go ze względu na właściwości myjące; alkohol pomaga usunąć zaschnięte resztki liści, owadów oraz kurz; zaletą płynów z tym dodatkiem jest szybkie parowanie, dzięki czemu na szybie nie pozostanie smuga,
  • Gliceryna (glicerol) – zapewnia wycieraczkom odpowiednie nawilżenie i zapobiega ich uszkodzeniu; ten dodatek doceniają przede wszystkim kierowcy często jeżdżący na długie trasy.

Podsumowanie

Wielu kierowców przykłada zbyt małą uwagę do wyboru odpowiedniego płynu do spryskiwaczy. Wybór ten jest wyjątkowo istotny dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników drogi. Odpowiedni płyn pozwala utrzymać samochód w dobrym stanie. Dlatego na tych środkach nie warto oszczędzać, ponieważ płyny słabej jakości mogą nie spełniać swoich funkcji. Należy także pamiętać o wymianie produktu w odpowiednim czasie na letni i zimowy. Brud na szybie przyczynia się do zmniejszenia widoczności na drodze, co może prowadzić do przykrego wypadku. Dobrej jakości płyn pozwoli oczyścić szybę w krótkim czasie, nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Na szczęście produkty te nie są przesadnie drogie i wystarczają na ogół na długi czas, dlatego każdy kierowca może pozwolić sobie na płyn z dobrym składem.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Sroda Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień