Worki na śmieci - czym kierować się przy ich wyborze? Hurtownia BIS

person Opublikowane przez: Hurtownia Bis list W: Artykuły na blogu Na: comment Komentarz: 0 favorite Polubienia: 656

Worki na śmieci są ważne i ich wybór również nie może być przypadkowy. Dlaczego? Otóż w gospodarstwie domowym produkowane są odpady o rożnym charakterze. Skrawki papieru, czy przedmioty ze szkła zasadniczo się od siebie różnią, więc wybrany typ worków powinien wyróżniać się odpowiednią trwałością

Worki na śmieci produkują przeróżni producenci, ale ich jakość nie zawsze jest na tyle wystarczająca, aby spełnić oczekiwania klienta. Ich rodzajów jest co najmniej kilka. Różnią się pojemnością, kolorem, a nawet zapachem!

Poniższy przewodnik ułatwi każdemu klientowi wybór odpowiedniego worka na śmieci.

Worki na śmieci - rodzaje

Pierwszą cechą jaka różni poszczególne typy worków na śmieci, jest pojemność - od kilku do kilkuset litrów. Im większa pojemność, tym więcej śmieci zmieści się we worku i dana osoba nie musi codziennie opróżniać kosza. Natomiast użytkownik musi wziąć pod uwagę, jaki typ śmieci w nich kumuluje. Jeżeli są to śmieci problematyczne np. zużyte pampersy, to trzymanie ich w koszu przez dłuższy czas, może spowodować ulatnianie się nieprzyjemnego zapachu. W przypadku takich odpadów częstsza wymiana worków jest bardziej wskazana. Podobnie jest w przypadku koszy łazienkowych, gdzie każdy tam przechowuje odpady higieniczne. Mniejsze pojemności worków będą w takim przypadku praktyczniejsze.

Kolejnym parametrem jest ich rodzaj i sposób wykonania. W tej kategorii bierze się pod uwagę ich budowę, udogodnienia oraz rodzaj materiału z jakiego są wykonane. Worki na śmieci wykonane są folii LDPE o różnej grubości. Na rynku dostępne są też worki wykonane z bardzo cienkiego i nietrwałego surowca foliowego. Natomiast worki na śmieci takich producentów, jak Stella czy Jan Niezbędny oferują produkty wykonane z folii odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Wysokiej jakości worki na śmieci mają solidne zgrzewy, które trudno rozerwać. To sprawia, że mogą służyć do przechowywania problematycznych odpadów, a ich użytkowanie jest wygodniejsze.

Worki na śmieci wyposażone są również w dodatkowe elementy, jak taśma czy uszy, które ułatwiają zawiązanie worka. Są też klasyczne, które nie posiadają takich udogodnień, więc czasami ciężko jest je wyjąć z kosza. Niektóre worki na śmieci są zapachowe, co w pewnym stopniu niweluje nieprzyjemny odór odpadów.

Gospodarstwo domowe to również ogród oraz podwórko. W tym obszarze sprawdzą się worki na gruz wykonane z rozciągliwej i dużej gramaturze folii. Mają też dużą pojemność. Sprzątanie podwórka czy ogrodu oraz przechowywanie śmieci będzie łatwiejsze.

Ekologiczne worki na śmieci

Każdy producent chce dołożyć swoją cegiełkę do ochrony środowiska. Folia nie należy do surowców ekologicznych, lecz można poddać ją recyklingowi. Dla przykładu producent worków Stella posiada w swojej ofercie ekologiczne worki na śmieci, które wykonane są z folii LDPE z regranulatu.

Innym przykładem ekologicznego podejścia są worki na śmieci biodegradowalne, które ze względu na specjalny skład szybko ulegają rozkładowi pod wpływem wody, wyższej temperatury czy promieni słonecznych. Worki biodegradowalne nie wywołują negatywnych reakcji podczas rozkładu, który szacuje się na okres 3 lat.

Worki na śmieci służące do ich segregacji, to kolejne udogodnienie dla użytkownika. Różni je kolor, który odpowiada konkretnej grupie odpadów:

  • Kolor niebieski - papier, tektura, makulatura (gazety,ulotki, tekturowe opakowania)
  • Kolor żółty - tworzywa sztuczne i metale (torebki foliowe, metalowe puszki, kartony po mleku)
  • Kolor zielony - szkło kolorowe (słoiki, butelki, szklane opakowania po kosmetykach)
  • Kolor czarny - odpady mieszane (zepsute zabawki, pieluchy) Kolor brązowy - odpady BIO (obierki z warzyw, małe gałęzie, liście, kwiaty)

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Sroda Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień